شماره صفحه از 33   »

۱ در ذکر بخشندگان
۲ خواندن حدیث کساء
اگر نسبت دادن آن به ‌صورت حکایت و نقل از کتابهایی باشد که آن را نقل کرده‌اند، اشکال ندارد.
۳ تشبیهات و استعارات در تاریخ جهانگشای جوینی
تاریخ جهانگشای جوینی، برجسته‌ترین اثر تاریخی عهد مغول است. بسیاری از مورّخان قرن هفتم و حتی تاریخ نویسان امروزی در سراسر جهان در نوشتن آثارشان به این کتاب نظر خاصی داشته‌اند. جوینی با کلام نافذ خویش، تصاویری دقیق و ناب از سه دوره تاریخی مغول، خوارزمشاهیان و اسماعیلیان ارائه داده است.
۴ مراحل حل مسأله‌های ادبی
رواج و گسترش تحقیقات مسأله‌ محور در عرصه زبان و ادبیات فارسی، نیازمند توجّه جدّی به اصول و ضوابط آن، تغییر نگرش در پژوهشگران ادبی، تجدید نظر در برنامه‌های درسی مراکز آموزش عالی و بازنگری در شیوه‌ها و مراحل اجرای طرحهای پژوهشی در این رشته است.
۵ محبوب آینۀ محب است
۶ حفظ وحدت در برپایی عزاداری
نفس برپایی مراسم و ذکر فضائل حضرت صدیقه‌ی طاهره سلام الله علیها منافاتی با وحدت ندارد و باید از توهین به مقدسات برادران اهل سنت اجتناب شود.
۷ خلق و بازسازی جزئیات زندگی حافظ
به رغم شهرت و اهمیّت حافظ، اطّلاع چندانی از جزئیات زندگی وی یا چگونگی سرودن اشعارش نداریم. محقّقان برای جبران کمبود منابع، یا به گفتارهای کلیشه‌ای تذکره‌نویسان اعتماد کرده‌اند و به تطبیق اشعار و تعابیر حافظ با آن موارد پرداخته‌اند یا آنکه به غزل‌های حافظ همچون سند بازگو کنندۀ زندگی و مسائل عصر تکیه کرده‌اند.
۸ دلایل جدانویسی در قیاس با پیوسته‌نویسی
حدود هزار و دویست سال است که خط کنونی فارسی، میراثی بزرگ از فکر و فرهنگ و فضیلت پارسیان را به دوش ‌کشیده است. این خط و زبان زنده، مثل هر خط و زبان دیگر، علاوه بر توانمندی‌ها، مزیت‌ها و زیبایی‌ها، از ناتوانایی‌ها، دشواری‌ها و بیماری‌هایی رنج می‌برد 3 که نیازمند چاره‌اندیشی و درمان است؛ بویژه آن‌که برخی ضرورت‌ها و نیازمندی‌های تازة ما در این روزگار‌، باعث برجستگی و بزرگی آن مشکلات و کمبودها شده و در نتیجه تسریع در چاره‌اندیشی و بازاندیشی را موجب شده است.
۹ دوش در میکده با آن صنم قافیه‌دان
۱۰ ایام عزاداری حضرت زهرا سلام الله علیها
مناسب است علاوه بر روز شهادت (۱۳ جمادی الاول و ۳ جمادی الثانی) چند روز از ایام متصل به آن را به حسب عرف منطقه به عنوان ایام حزن و عزای صدیقه کبری (سلام الله علیها) مراعات کنند.
۱۱ جایگاه ادبی فرهنگی کلیله و دمنه
کلیله و دمنه از جنبه‌های مختلف در تاریخ تمدن هند، ایران و جوامع اسلامی اهمیت داشته است. این کتاب بخوبی نگرش به انسان و اجتماع را در جامعة سنّتی (پیش از عصر بیداری) منعکس می‌کند. این کتاب به علّت امتزاج با فرهنگ‌های مختلف شرقی از لایه‌های متعدد برخوردار است. به طوری که حداقل نقش، سه تمدن بزرگ شرق؛ هند، ایران و عرب در آن قابل مشاهده و بررسی است.
۱۲ اهمیت تخلّص در ادبیات فارسی
تخلّص اسمی است که شاعر آن را در شعر خود می‌آورد و آن اسم بر او دلالت می‌کند. وقتی این واژه وارد زبان فارسی شد، شاعران ایرانی آن را به معنای دقیق و ادبی به‌کار برده، به اصطلاح ادبی تبدیل کردند.
۱۳ هر کسی چون عزم جایی و سفری میکند
۱۴ خرید کالاهای اسرائیلی
بر آحاد مسلمانان واجب است که از خرید و استفاده از کالاهایی که سود تولید و فروش آن‌ها عاید صهیونیست‌ها که با اسلام و مسلمین در حال جنگ هستند، می‌شود، اجتناب کنند.
۱۵ صورت تنها میدانِ تحقیق ادبی
ادبیات و هنر، فُرم است و فُرم است و فُرم است و دیگر هیچ
۱۶ طنز حافظ
۱۷ گر مرا سودای آن یار کمانکش نیستی
۱۸ مصرف دخانیات در اماکن دولتی و عمومی
اگر بر خلاف مقرّرات داخلی ادارات و اماکن عمومی باشد و یا موجب اذیت و ناراحتی دیگران و یا ضرر رساندن به آنان شود، جایز نیست.
۱۹ آشنایی با مولفه های ادبیات داستانی پست مدرن
۲۰ نخستین غزل فارسی
۲۱ سالک راه خدا پادشه ملک سخن
۲۲ بدهی میّت
بدهی اعم ازاین که به اشخاص حقیقی باشد یا حقوقی، جزء حق الناس است و بر ورثه بدهکار واجب است آن را از ترکه میّت به طلبکار یا ورثه او بپردازند و تا آن را نپردازند حق تصرّف در ترکه را ندارند.
۲۳ حسن تعلیل صناعت دوم حافظ
حسن تعلیل صناعتی است که در آن شاعر دلیلی ادعایی برای پدیده ­ای می­ آفریند یا بین دو پدیده رابطۀ علت و معلولیِ تخیّلی ایجاد می­کند.
۲۴ طنز در ادبیات فارسی - بخش سوم
۲۵ ترا به این تن چه تعلق است!
۲۶ روش‌های محو کردن اسماء متبرکه
دفن آنها در خاک و یا تبدیل آنها به خمیر به وسیله آب اشکال ندارد. ولی جواز سوزاندن آنها مشکل است و اگر بی‌احترامی محسوب شود، جایز نیست، مگر در صورتی که اضطرار اقتضا کند و جدا کردن آیات قرآنی و نام‌های مبارک امکان نداشته باشد.
۲۷ هویّت انسان از دیدگاه نظامی
پنج گنج، آیینة تمام‌نمای شخصیّت نظامی است که شاعر در آن غیر از جذبة عشق و زهد، متوجّه جلوه‌های گوناگون حیثیت و عظمت گوهر انسانی بوده است. او در سیمای قهرمانان قصّه‌هایش هویّت انسان آرمانی را به تصویر کشیده و از بازنمود واقع‌نمایانة ویژگی‌های هویّتی قهرمانان داستان‌هایش پرهیز کرده و بیشتر یک تیپ از افراد را در نظر گرفته است.
۲۸ طنز در ادبیات فارسی - بخش دوم
۲۹ بنگر آن غنچة صاحب دل را
۳۰ توقیف خانه و اموال ضروری بدهکار
آن چه را که بدهکار برای ادامه زندگی خود به آن نیاز دارد مانند منزل و اثاثیه آن، ماشین، تلفن و سایر چیزهایی که جزء احتیاجات زندگانی مناسب با شأن او محسوب می‌شوند، از حکم الزام به فروش، مستثنی است.
۳۱ مقامه‌نویسی
۳۲ طنز در ادبیات فارسی - بخش نخست
۳۳ جان من پند گیر از این قصه
۳۴ قرض دادن در عوض هزینه سفر
شرط کردن پرداخت هزینه‌های سفر قرض دهنده و امثال آن در ضمن عقد قرض همان شرط دریافت سود و فائده بر قرض است که شرعاً حرام و باطل می‌باشد، ولی اصل قرض صحیح است.
۳۵ نخستین فرهنگ‌های فارسی
۳۶ نقش قصه‌های فارسی در فرهنگ ایرانی
۳۷ یا رب بریز شهد عبادت بکام ما
۳۸ مفقود شدن طلبکار
شما واجب است منتظر بمانید و برای پرداخت بدهی خود او را جستجو کنید تا آن مبلغ را به او یا به ورثه‌اش بپردازید و در صورتی که از یافتن او ناامید هستید میتوانید در مورد آن به حاکم شرع مراجعه کنید و یا از طرف صاحبش، صدقه دهید.
۳۹ دامنه ی نفوذ و تاثیر زبان فارسی بر زبان های جهان
زبان های دنیا را ٦ هزار دانسته اند. برخی از این زبان ها بسیار به هم شبیه هستند .از این رو همه ی زبان ها را می توان در ٢٠ گروه عمده جای داد. یکی از مهم ترین گروه های زبانی، هند و اروپایی است که همه ی زبان های شبه قاره هند - ایران و نیز اروپایی را در بر می گیرد. در روزگار ابن بطوطه وی در تمام مناطق غیر عربی که سفر نموده با زبان فارسی مشکل گفتاری خود را حل می کرده است. حتا در چین و بلغارستان و ترکستان کلمه هایی از فارسی وجود دارد و از این نظر با زبان یونانی قابل مقایسه است.
۴۰ پیشینه دستور نویسی برای زبان فارسی
۴۱ مرتبت توحید پنج است
۴۲ پرداخت بدهکاری فرد بدون اطلاع خودش
کسی که بدون تقاضای بدهکار اقدام به پرداخت بدهی او نموده است، حق مطالبه عوض آن را ندارد و بر بدهکار هم پرداخت عوض آن چه که آن شخص پرداخته است واجب نیست.
۴۳ پژوهش در ادبیات عامیانه ایران
۴۴ رمان تاریخی در ادبیات معاصر ایران
۴۵ ماهم که هاله ای بهر خ از دود آهش است
۴۶ فراموش کردن تشهد
اگر قبل از رکوع رکعت بعد متوجه شوید، باید بنشینید و تشهد را بخوانید و نماز را ادامه دهید و اگر بعد از رکوع یا در رکعت بعد به یاد بیاورید، باید بعد از سلام دو سجده‌ی سهو انجام دهید، اما بنابر احتیاط واجب، باید قبل از سجده‌ی سهو ابتدا تشهد فراموش شده را بخوانید.
۴۷ کسانی که مهارت خواندن ندارند، مهارت اندیشیدن هم ندارند
۴۸ فلسفه، مشغله‌ی جاودان
۴۹ حقّ از صورتِ حرف منزّه است
۵۰ روش تعیین اجرت
در این صورت تعمیرکار برای کاری که انجام داده است، تنها می‌تواند اجرت المثل (اجرت متعارف در مانند این معامله) را مطالبه کند.