- ب ب +

«گابریل لامبر» الکساندر دوما پا به کتابفروشی‌ها گذاشت

رمان «گابریل لامبر» نوشته الکساندر دوما با ترجمه محمود گودرزی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شد.
 
 

به گزارش خبرنگار مهر، رمان «گابریل لامبر» نوشته الکساندر دوما به‌تازگی با ترجمه محمود گودرزی توسط نشر افق منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب هشتمین‌عنوان از مجموعه «افق کلاسیک» است که این‌ناشر از آثار ادبیات کلاسیک منتشر می‌کند.

چاپ آثار این‌مجموعه از فروردین سال ۹۸ توسط افق آغاز شد و تا به‌حال کتاب‌های «مرد کوچک»، «کاندید یا خوش‌باوری»، «مانون لسکو»، «پی‌یر و ژان»، «شمال و جنوب»، «دل‌ما»، «مرگ الیویه بکای و داستان‌های دیگر» و «لوکیس و چند داستان دیگر» با ترجمه گودرزی و ثمین نبی‌پور در قالب آن منتشر شده‌اند.

الکساندر دوما نویسنده سرشناس فرانسوی و مولف رمان «گابریل لامبر» در زمان اقامتش در شهر تولون با مردی محکوم به اعمال شاقه‌ مواجه شد که چهره‌اش برای او آشنا بود. تلاش ذهنی نویسنده برای بازشناختن محکوم بی‌نتیجه ماند تا اینکه خود زندانی نام سابقش را فاش کرد. به این‌ترتیب دوما غرق خاطرات و سرگذشت عجیب این مرد شد و کتاب «گابریل لامبر» نوشته شد.

این‌رمان که یک‌خاطره‌نگاری محسوب می‌شود، در ۱۹ فصل نوشته شده است. نسخه اصلی این‌کتاب سال ۱۸۴۴ منتشر شده است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

سریع برگشت و چشمش به من افتاد؛ بعد مثل لبو سرخ شد و با چنان سرعتی به‌سوی پلکان خیز برداشت که نزدیک بود آقا و خانمی را که در مسیرش قرار داشتند به زمین بزند. دنبالش رفتم، اما وقتی به زیر ستون‌ها رسیدم، او را دیدم که سوال کالسکه دونفره بسیار دلربا شد، نوکری اونیفرم‌پوش در را پشت سرش بست و کالسکه چهارنعل از آنجا رفت.

پرسیدم: اما چطور انتظار دارید کالسکه و نوکرهای اونیفرم‌پوش داشته باشد؟ لابد اشتباه کرده اید؛ بی‌شک گابریل نبوده.

دارم می‌گویم همان‌طور که تو را می‌بینم او را دیدم و اطمینان دارم که خودش است. او را خوب می‌شناسم، چون سه‌سال منشی‌ام در دهداری بوده.

آقای دهدار این موضوع را به دیگران هم گفته‌اید؟

البته! به هرکس که خواسته است بشنود گفته‌ام. از من نخواست رازداری کنم، چون افتخار نداد آشنایی بدهد.

آهسته گفتم: اما پدرش؟

خب، پدرش از این موضوع خیلی خوشحال می‌شود. این چه‌چیزی را نشان می‌دهد؟ نشان می‌دهد که پسرش ثروتمند شده.

این‌کتاب با ۱۶۸ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۵۵ هزار تومان منتشر شده است.