- ب ب +

دلیل ماندگاری مجله «گل آقا» و سردبیرش از نظر وزیر ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مانایی شخصیت مرحوم کیومرث صابری فومنی به عنوان یک طنز پرداز اجتماعی به دلیل توجه به دغدغه های مردم از دریچه طنز فاخر بود.
دلیل ماندگاری مجله «گل آقا» و سردبیرش از نظر وزیر ارشاد

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در نشست صمیمی با طنزپردازان که عصر روز گذشته به همت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ در باغ زیبا برگزار شد، گفت: مرحوم ‌کیومرث صابری فومنی مشهور به «گل آقا» یک طنزپرداز اجتماعی بود که برای پاسخ و توجه به دغدغه‌های مردم طنز فاخر می‌نوشت و ماندگاری این هنرمند هم به واسطه همین امر است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: امیدواریم که فضای مناسب تری برای پرداخت متفاوت به مقوله طنز فاخر در جامعه فراهم شود و ما هم در وزارت فرهنگ آماده هرگونه کمک و همکاری در این زمینه هستیم. 

وزیر دولت فرهنگ گفت: پیشنهادی مطرح شده است تا جایزه و جشنواره‌ای طنز با عنوان «گل آقا» برگزار شود که این اتفاق هم به نوعی بزرگداشت هنرمند بزرگ و فقید صابری فومنی محسوب می‌شود و هم برای رشد و توسعه طنز در فضای رسانه‌ای کشور اهمیت دارد. برگزاری این رویداد فرهنگی اتفاق خوبی است که می‌تواند زمینه‌ای برای بروز استعدادها در این حوزه باشد.

غلامعلی حداد عادل رئیس بنیاد سعدی نیز که در این نشست حضور داشت طی سخنانی با بیان خاطراتی از دوران چاپ و انتشار هفته نامه گل آقا گفت: پس از حدود ۲۰ سال از فوت این طنزپرداز حرف‌های زیادی در خصوص مشی و شیوه فعالیت حرفه‌ای گل آقا وجود دارد که نیازمند بازگویی است.  

حداد عادل ادامه داد: در زمان انتشار مجله گل آقا بنده سال‌ها با اسم مستعار «مکتب دار» برای مرحوم صابری فومنی سوژه ارسال می‌کردم و هیچ کس از هویت «مکتب دار» خبر نداشت. وی در ادامه با اشاره به نامه نگاری‌های شخصی که در قالب مکتوب طنز با مرحوم کیومرث صابری فومنی داشته است به خوانش یکی از این نامه‌ها پرداخت.
 
همچنین در ادامه این نشست حجت‌الاسلام دعایی، مسئول موسسه اطلاعات نیز به ذکر خاطراتی از شروع همکاری «گل آقا» با روزنامه اطلاعات در دهه ۶۰ پرداخت. او از گل آقا به عنوان یکی از شاخص‌ترین طنزپردازان معاصر کشور یاد کرد که طنز فخیم او باعث اصلاح برخی کاستی‌ها در آن زمان می‌شد.

 انتهای پیام/