- ب ب +

رشد کیفی مهدویت در ۴۰ سال اخیر بر اساس مستندات آماری

مراسم افتتاحیه همایش بین‌المللی «نظریه انتظار در اندیشه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدظله)» امروز سوم بهمن‌ماه، با همکاری موسسه انقلاب اسلامی در پژوهشگاه علوم فرهنگ اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام حسین الهی‌نژاد رئیس پژوهشکده مهدویت و آینده‌پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دبیر علمی همایش گفت: باور و اندیشه مهدویت با مبانی مختلفی اعم از قرآنی، روایی، عقلی، فطری و شهودی مطرح می‌شود، حوزه مهدویت در تمام مقاطع دوران دچار فراز و فرود جدی شده است.

وی افزود: براساس مستندات آماری اندیشه مهدویت در دوره اسلامی ایران چنان رشد مضاعفی کرده که نمی‌توان این دوره را با دوره‌های پیشین مقایسه کرد برای مثال تعداد کتاب‌های تالیف شده مهدویت در طول ۱۴ قرن، بالغ‌بر هزار و ۷۰۰ جلد بوده، درحالی‌که در ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی، ۶ هزار و ۴۰۰ کتاب در این حوزه منتشر شده است.

وی با بیان اینکه رشد کیفی مهدویت نیز در این دوره رشد فزاینده و قابل توجه است، ادامه داد: مهدویت پس از انقلاب اسلامی به فضای پژوهشی و آموزشی سوق داده شده است و در این خصوص دانش پژوهان مختلفی در سطوح سه و چهار در این دوره مشغول به تحصیل شدند.

الهی‌نژاد بیان کرد: در سال‌های اخیر حوزه مهدویت پژوهی با مستندات قرآنی و روایی بیش از گذشته مورد تحلیل و تفسیر قرار و از فضای شعارزدگی و احساسی فاصله گرفته و لذا هر چقدر در این زمینه بیشتر تلاش کنیم، کمتر مورد سو استفاده بیگانگان قرار می‌گیرد و لذا علت اصلی برگزاری این همایش نیز همین است.

وی افزود: ۲۰ کرسی و نشست علمی در شهرهای قم، مشهد و تهران برگزار شده و حدود ۳۰۰ مقاله علمی از نویسندگان مختلف دانشگاهی و حوزوی تدوین شده و تمام نشست‌ها در ۲ کتاب و مقالات در ۴ کتاب و چکیده مقالات در قالب یک جلد کتاب به چاپ رسیده است.