۱ احمد شاکری: کلیشه‌‌زدایی توسط جریان روشنفکری بر ادبیات تحمیل شده است
منتقد ادبی با اشاره به هدفمند بودن کلیشه‌زدایی گفت: در سال‌های گذشته شاهد شکل‌گیری جریانی در تولید آثار داستانی درباره پیامبر(ص) بوده‌ایم که برخی کلیشه‌زدایی‌ها نتیجه بدفهمی‌ها بوده و مخاطراتی را برای ادبیات دینی در پی دارد.
۲ مداحی که با ۱۰ سال سن در هیأت رضا هلالی خواند/ نوشه‌ور: نوحه نباید فقط در فراق کربلا خلاصه شود
سیدمحمدرضا نوشه‌ور می‌گوید: اینکه در نوحه صرفاً از فراق کربلا بخواهید بخوانید و بگویید من امام حسین را دوست دارم، کافی نیست. من هم خواندم اما نوحه باید مضامین ناب داشته باشد و معارف اهل‌بیت حتماً در آن باشد.
۳ پرداختن بیش از حد به جنبه درام عاشورا مثل عروسی حضرت قاسم، راه تحریف را باز می‌کند
یک استاد تاریخ گفت: پرداختن بیش از حد و اولویت قرار دادن جنبه غمِ عاشورا و همچنین اسطوره‌سازی نتیجه‌ای که حاصل کرد، این بود که برخی موضوعاتی بیان شده و به عنوان حقیقت منتقل شود که در آثار اصیل و قدیمی جایگاهی ندارند.
۴ هادی الیاسی: منبر از مداحی عقب ماند چون تنوع ندارد/ نمی‌توان در حجره نشست و برای جوان نسخه پیچید
حجت‌الاسلام الیاسی می‌گوید: اگر بخواهم خودم را جدا از جامعه ببینم نمی‌توانم درد مخاطب را بشناسم. نیاز داریم با جوان‌ها بنشینیم و شوخی کنیم. آن‌ها فرهنگ و باور متفاوتی دارند. اگر ارتباط بین این فرهنگ و باور را پیدا کنیم می‌توانیم تصحیحش کنیم.
۵ یاد باد آن روزگاران!
۶ شعر عاشورایی پرده از چهره تزویر برمی‌دارد و حقیقت را می‌گوید
رضا اسماعیلی درباره شعر عاشورایی می‌گوید شعر عاشورایی باید «حسینی» باشد، نه «سینی»! شعری که پرده از چهره تزویر بر می‌دارد و حقیقت را می‌گوید.
۷ رضاخانی که یک متن ۱۰ خطی ننوشته بود چطور می‌توانست ادعای توسعه داشته باشد؟
پژوهشگر تاریخ معاصر گفت: رضاخان با چماق، هویت ایرانی را سرکوب می‌کرد، اما محمدرضا ابتدا بدون چماق و صرفا با تحقیر و خودباختگی و در نهایت به همان چماق پدر پناه برد و ساواک روی دستگاه سرکوب رضاخانی را سفید کرد.
۸ ناگفته‌های زندگی مرحوم فاطمی‌نیا از زبان فرزندش/ آخرین دیدار استاد با آیت‌الله بهجت (ره) چگونه گذشت؟
فرزند مرحوم فاطمی‌نیا در آستانه چهلمین روز درگذشت این استاد بزرگوار به تبیین ابعاد شخصیتی و ناگفته‌هایی از زندگی این عالم درس‌آموز پرداخت.
۹ تفاوت نظر امام خمینی (ره) و مرحوم منتظری درباره ولایت فقیه/ آیا میزان، رأی ملت است؟
عضو هیأت علمی گروه تاریخ و اندیشه معاصر مؤسسه امام خمینی (ره) گفت: رأی مردم ملاک ارزش و ضدارزش نیست؛ اما حاکم حقی هم که خدا تعیین کرده باید مقبولیت داشته باشد و مردم را همراه کند و اگر نبود، باید مثل امیرالمؤمنین (ع) بنشیند تا آن شرایط فراهم شود.
۱۰ پژوهشگر تاریخ معاصر: رژیم پهلوی در ۱۵ خرداد می‌خواست امام خمینی را اعدام کند
رژیم پهلوی تصمیم گرفت همان کاری که روشنفکران و غرب‌زدگان در عصر مشروطه با شیخ فضل‌الله نوری انجام دادند با امام راحل انجام دهند و ایشان را اعدام و روحانیت را منزوی کنند اما اجماع مراجع و علما سبب شد نتوانند امام را اعدام کنند.
۱۱ ارتقاء پویایی و بالندگی با افزایش نرخ باروری محقق می شود
حسین مظفر، عضو هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی محقق میشود.
۱۲ باور مردم با شایعات درباره شهدای مدافع حرم تضعیف نمی‌شود
نویسنده کتاب «پسری با تیشرت کلاه‌دار» می‌گوید باور مردم به شهدا ضعیف نمی‌شود و آن‌ها هرگز مورد بی‌توجهی قرار نمی‌گیرند اما باید به شایعات ساخته‌شده درباره شهدای مدافع حرم هم پاسخ داد.
۱۳ ردادی: شهید مطهری را مخالفان اسلام هم دوست داشتند
استاد مطالعات انقلاب اسلامی گفت: شهید مطهری فقط محبوب مذهبی‌ها نبود. جوانان روشنفکر و حتی افرادی که میانه خوبی با مذهب نداشتند به ایشان علاقه داشتند. حرف‌های بی‌ربط از ایشان صادر نمی‌شد و به همین دلیل مورد احترام مخالفان اسلام بود.
۱۴ جمشیدی: شهید مطهری با خون خود پای کتاب‌هایش را امضاء کرد
استاد مطالعات فرهنگی گفت: شهادت شهید مطهری به عنوان یکی از نخستین شهادت‌های آغازین انقلاب، نقش مهمی در اقبال مردم به آثار شهید مطهری داشت؛ مطهری با خون خود پای کتب و آثار و مسیری را که طی کرده بود، امضا کرد.
۱۵ ملک‌زاده: ولایت مطلقه، قیاس فقیه با امام معصوم نیست
استاد حوزه‌های علمیه گفت: ولایت مطلقه فقیه به معنای مقایسه فقیه با امام معصوم نیست؛ بحث بر سر این است که اگر خواهان ادامه نظام اجتماعی اسلام، هستیم چاره‌ای نداریم جز، در اختیار گرفتن برخی وظایف از سوی ولی فقیه.
۱۶ ایزدهی: ولایت مطلقه فقیه، ابداع حضرت امام(ره) نیست
استاد مطالعات فقه‌سیاسی گفت: ولایت مطلقه ابداعی حضرت امام نیست. ولایت مطلقه فقیه یک عبارت فقهی است و نباید آن را با مطلقه سیاسی که دیکتاتوری را به وجود می‌آورد، یکی دانست.
۱۷ چرا در دیدار مداحان با مقام معظم رهبری اجازه نمی‌دهند که سالانه یک مداح نوجوان هم بخواند؟
سید محمد حسینی مداح نوجوان که نوحه‌خوانی او در مسابقه استعدادیابی وجیها بالحسین در کربلا مورد استقبال داوران قرار گرفت و بعداً در فضای مجازی بسیار دیده شد و به عنوان نابغه مداحی شهرت یافت، می‌گوید: آرزو دارم در محضر رهبری نوحه بخوانم.
۱۸ گفت‌وگو با مهندس اوجی، وزیر نفت
فراخوان وزارت نفت برای استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این صنعت(مهندس جواد اوجی، وزیر نفت)
۱۹ هر زندگی و هر شخصیت سبک نگارش متفاوتی دارد
اعظم بروجردی نویسنده رمانی درباره زندگی حضرت خدیجه (س) درباره این کتاب می گوید: هر زندگی و هر شخصیتی که برای نگارش انتخاب می‌شود خودش سبک نگارش را هم به همراه می‌آورد.
۲۰ افغانستان، یمن و اوکراین؛ مثلث بن‌بست غرب
۲۱ با سنددارکردن اراضی کشاورزی ترمز تغییر کاربری‌شان را می‌کشیم
رسانه KHAMENEI.IR براساس اشار‌ه‌های رهبر انقلاب به حفظ اراضی کشاورزی و همچنین حفظ آب‌وخاک گفت‌وگویی با آقای دکتر سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی داشته که به مناسبت روز طبیعت آن را منتشر کرده است.
۲۲ نوشتن از دفاع مقدس کارهرکسی نیست/شهیدی که پس از سه برادرش شهید شد
اولین مسئول گنجینه شهدای استان البرز میگوید نویسنده دفاع مقدس شدن سخت است؛ اینکه با دیدگاه دفاع مقدس بنویسند. این کار هر کسی نیست. خیلی‌ها آمدند اینجا اما نتوانستند.
۲۳ گفت‌وگو با نویسنده کتابی که قلب رهبر معظم انقلاب را شاد کرد
تیرماه سال ۱۳۹۸ در اتاق نشسته بودیم. سید بزرگواری با فرد دیگری وارد شدند؛ شخصی که همراه‌شان بود را معرفی کرد و گفت: ایشان یکی از فرزندان مقام معظم رهبری هستند. ظاهراً ایشان کار ما را شنیده بودند و آمدند تا آن را ببینند. قرار بود ۲۰ دقیقه بنشینند، اما حدود ۲ ساعت ...
۲۴ هیئت ما کجای جنگ امروز ایستاده‌؟
بررسی نقش هیئت‌ها در عرصه روشنگری و جهاد تبیین
۲۵ آذربایجان چشم و چراغ ادب فارسی است
بخت اگر یارت باشد، مثل من درست روزی به ارومیه می‌رسی که برای جوان‌ترین استاد تمام زبان و ادب فارسی و یکی از پنج شاهنامه شناس شاخص جهان، بزرگداشت گرفته‌اند.
۲۶ تنها زبان کلاسیک زنده دنیا فارسی است
اهمیت زنده نگه‌داشتن زبان تاریخی فارسی و ترویج آن از منظر دکتر رضامراد صحرایی استاد رشته زبانشناسی و آموزش زبان فارسی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو بنیاد سعدی
۲۷ زندگی راوی«تنها گریه کن» اگر مادرشهید هم نبود ارزش پرداخت را داشت
نویسنده کتاب «تنها گریه کن» می‌گوید حتی اگر شخصیت اصلی این‌اثر مادر شهید نبود و معجزات مختلف را از سر نگذرانده بود، باز هم به سبب ویژگی‌های اخلاقی ارزش پرداختن در قالب کتاب را داشت.
۲۸ نگاه زبان‌شناسانه به متون کهن فارسی
کورش صفوی، زبان‌شناس، مترجم، نایب رئیس انجمن زبان‌شناسی ایران، استاد دانشگاه علامه طباطبائی، انسانی دقیق‌النظر و دارای حسن محضر است. او به نسلی تعلق دارد که پس از دانش‌آموختگی در خارج از کشور برای خدمت به مردم و فرهنگ وطن، به کشور بازگشت. آن‌چه در پی می‌آید، حاصل این گفت‌وگو است.
۲۹ با جنگ زاده و با آن بزرگ شدیم
جوان دانشمند آبدانانی هرچند طول عمر زیادی نداشت، امّا زندگی‌اش آن‌قدر عمیق و بابرکت بود که دشمن در ۳۵ سالگی تصمیم به ترور او بگیرد. دکتر شهره پیرانی حالا ده سال است که مسئولیت بزرگ «همسر شهید» را به دوش می‌کشد و مسئولیت هم‌زمان پدری و مادری را برای آرمیتا -تنها فرزندش- ایفا می‌کند.
۳۰ پشت پرده صفحه عاشقانه‌های طنز طلبگی کیست؟/ مردم برای ازدواج با طلبه‌ها با ما مشورت می‌کنند
صفحه «عاشقانه طلبگی» یک صفحه بامزه و طنز در اینستاگرام است که درباره موضوعات روز و زندگی طلبگی محتواهای طنز و انیمیشن می‌سازد. با مصطفی معبودی صاحب این صفحه گفتگو کردیم.
۳۱ گپی با نویسنده «زایو» و «ایذا»/ شخصیت‌هایی که از یک کتاب به کتاب دیگر رفتند
مصطفی رضایی بعد از رمان «زایو» این بار «ایذا» را نوشته و معتقد است: «زایو» و «ایذا» هر دو در یک جهان اتفاق افتاده، بعضی از شخصیت‌های مهم داستان «زایو» در ایذا هم هستند، اما ایده و سوژه داستانی متفاوت دارد و ادامه «زایو» نیست.
۳۲ طالبان، با شمشیر آخته به جنگ زبان فارسی آمده‌اند
غفران بدخشانی، شاعر شناخته‌شده افغانستان در مورد خطری که زبان فارسی را در افغانستان تهدید می‌کند، می‌گوید: «طالبان آمده و آن بالا نشسته است و به زبانِ پشتو فرمان می‌دهد و می‌تواند سر کسی را که به زبان فارسی سخن می‌گوید بزند و کسی هم نیست که او را پرسان کند که تو چرا به هویت من احترام نمی‌گذاری، تو چرا هویت مرا انکار می‌کنی؟!»
۳۳ میراث زبان من از شاملوست
عبدالله کوثری نه‌تنها برای مترجمان که برای نویسندگان نیز رشک‌برانگیز است. او آثار بزرگی را ترجمه کرده که صِرف خواندن‌شان تجربه‌ای خوشایند و بی‌نظیر است، چه برسد به اینکه با زبان فارسی به مصاف این آثار و نویسندگانش بروید. در هر یک از آثاری که کوثری ترجمه کرده است، شاهد جنگ تن به تن مترجم با نویسنده هستیم و اغراق‌آمیز نیست اگر بگوییم مترجم از اغلب این جنگ‌ها سربلند بیرون آمده است.
۳۴ ناتوانی فارغ‌التحصیلان در نوشتن صحیح
مهران افشاری مطرح کرد: «متاسفانه در روزگار ما درس انشا در برخی مدارس که تعدادشان هم کم نیست، سطحی‌ترین درس تلقی می‌شود و هر معلمی به خود اجازه می‌دهد که آن را تدریس کند، بدون آنکه تخصصی در تدریس زبان فارسی داشته باشد. تنها راه‌حل این مشکل همین تدریس دستور زبان فارسی است. این قواعد باید در درس انشا تمرین شود. نتیجه تمرین نکردن درس انشا همین ناتوانی فارغ‌التحصیلان ما در نوشتن، حتی نوشتن یک نامه اداری ساده است.»
۳۵ هرگز خود واقعی‌ام را از مردم پنهان نکردم
روزنامۀ ایران، به‌مناسبت سالروز ۷۷سالگی استاد هوشنگ مرادی کرمانی، گفت‌وگویی را با این عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی ترتیب داده است که در ادامه می‌خوانید. ضمیمۀ این گفت‌وگو دو یادداشت از آقای افشین شحنه‌تبار، ناشر کتاب «شمع و مه»، و خانم نوشین‌آفرین انصاری، دبیر شورای کتاب کودک است.
۳۶ اندیشه‌ مقاومت ره‌توشه‌ ای برای‌ مبلغان‌ فرهنگی
اصلی‌ترین هدفی که کتاب «اندیشه مقاومت» دنبال می‌کند، جمع‌آوری یک منبع منسجم و کامل از بیانات مقام معظم رهبری دربارۀ موضوع "مقاومت" است تا مبلّغان، دانشجویان و فعالان فرهنگی بتوانند با بهره‌گیری از آن به تبلیغ اندیشۀ مقاومت و تبیین ابعاد و جوانب این امر مهم بپردازند.
۳۷ اندیشه‌ مقاومت ره‌توشه‌ ای برای‌ مبلغان‌ فرهنگی
اصلی‌ترین هدفی که کتاب «اندیشه مقاومت» دنبال می‌کند، جمع‌آوری یک منبع منسجم و کامل از بیانات مقام معظم رهبری دربارۀ موضوع "مقاومت" است تا مبلّغان، دانشجویان و فعالان فرهنگی بتوانند با بهره‌گیری از آن به تبلیغ اندیشۀ مقاومت و تبیین ابعاد و جوانب این امر مهم بپردازند.
۳۸ اندیشه‌ مقاومت ره‌توشه‌ ای برای‌ مبلغان‌ فرهنگی
اصلی‌ترین هدفی که کتاب «اندیشه مقاومت» دنبال می‌کند، جمع‌آوری یک منبع منسجم و کامل از بیانات مقام معظم رهبری دربارۀ موضوع "مقاومت" است تا مبلّغان، دانشجویان و فعالان فرهنگی بتوانند با بهره‌گیری از آن به تبلیغ اندیشۀ مقاومت و تبیین ابعاد و جوانب این امر مهم بپردازند.